17 marca urodził się Florian Krygier
17 marca 1907 roku urodził się FLORIAN KRYGIER – klubowa legenda i współzałożyciel Pogoni Szczecin.
1. DZIECIŃSTWO I MŁODOŚĆ (1907-1926)
Urodził się w Posługowie koło Janowca Wielkopolskiego. Był jednym z pięciorga dzieci Katarzyny i Józefa Krygierów. W 1758 roku Piotr Krygier kupił gospodarstwo rolne, które do dnia dzisiejszego użytkuje rodzina bratanka Pana Floriana.
Po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości w wieku 12 lat zdał egzamin do Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Gimnazjum powstało w 1863 roku, co w pełni tłumaczy znaczenie wychowania patriotycznego w szkole(rok wybuchu powstania styczniowego). Myśl Isokratesa „Przeszłość jest nauką dla przyszłości” przyświecała pracy wychowawczej szkoły. Wśród wielu wybitnych postaci, będących absolwentami tej szkoły, którzy „z Orlików na Orły wyrośli” wypada wymienić oprócz Floriana Krygiera: Konrada Jeżewskiego – profesora Uniwersytetu Łódzkiego, Józefa Kostrzewskiego, Jerzego Topolskiego – profesorów Uniwersytetu Poznańskiego, Stefana Banacha – profesora Uniwersytetu Lwowskiego.
Wychowankowie tego Gimnazjum wierzyli, że mądrość jest jedyną wartością , która nie dewaluuje się. Gimnazjum ukończył w Gnieźnie w 1926 roku, maturę zdawał w czasie zamachu majowego Józefa Piłsudskiego. Uprawianie piłki nożnej rozpoczął w Gimnazjalnym Klubie Sportowym.
2. OD MATURY DO WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWE (1926-1939)
Studium Wychowania Fizycznego przy Uniwersytecie Poznańskim ukończył w 1932 roku, podejmując swoją pracę zawodową jako nauczyciel wychowania fizycznego w Żninie. W czasie studiów na Uniwersytecie grał w zespole rezerw I ligowego Klubu Sportowego Warta Poznań. W 1932 roku rozpoczął pracę w Okręgowym Urzędzie Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego w Toruniu jako referent wychowania fizycznego. Od 1936 roku był trenerem piłki nożnej w Cywilno-Wojskowym Klubie Sportowym Gryf Toruń, prowadzona przez niego drużyna zdobyła mistrzostwo Wielkiego Pomorza i walczyła o awans do I ligi.
Od września 1939 do 5 lutego 1945 przebywał w oflagu w Neubrandenburgu, a potem w Bornem Sulinowie. Organizował tam zaprawę fizyczną dla współwięźniów („gimnastyka poranna”), a nawet wydawał gazetkę ścienną pt. „Wychowanie Fizyczne”.
3. CZAS POWOJENNY (1945 – 2004)
Po wyzwoleniu pracował w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu jako kierownik referatu wychowania fizycznego – do 10 grudnia 1945. 16 grudnia 1945 został zatrudniony przy eksporcie węgla w gdańskim porcie.
W 1948 roku założył przy Centrali Zbytu Węgla wielosekcyjny Klub Sportowy Carbonia (piłka nożna, siatkówka, koszykówka, zapasy). 1 stycznia 1950 został przeniesiony służbowo do Szczecina, gdzie otrzymał stanowisko kierownika dyspozycji Portu Szczecin. Od sierpnia 1954 do stycznia 1956 był kierownikiem sekcji piłkarskiej Koła Sportowego „Kolejarz”, gdzie pełnił też rolę trenera I drużyny juniorów. Z koła tego wywodzi się częściowo klub sportowy Pogoń Szczecin. 1 czerwca 1956 został trenerem seniorów Pogoni.
Od 1961 roku stworzył młodzieżowe zaplecze trampkarzy młodszych i starszych. Funkcję trenera młodzieży w szczecińskim klubie pełnił do przejścia na emeryturę w 1972 roku. Działał również społecznie w kierownictwie sekcji piłki nożnej i zarządzie klubu.
Za działalność sportową został odznaczony odznaczeniami państwowymi, resortowymi i sportowymi m.in. za pracę zawodową i społeczną otrzymał w 1971 Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, za działalność sportową w 1998 Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, za pracę zawodową złotą, srebrną i brązową odznakę „Zasłużony Pracownik Morza”; otrzymał też wyróżnienia od Wojewody Szczecińskiego i Kuratora Okręgu Szkolnego w Szczecinie. W 1991 przyznano mu honorowe członkostwo Polskiego Związku Piłki Nożnej, a w 2004 z okazji 85-lecia Związku uhonorowany został Diamentową Odznaką Honorową PZPN.
Na sesji Rady Miasta Szczecina 26 lipca 2004, radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o nadaniu jego imienia stadionowi przy ulicy Twardowskiego.
13 marca 2015 roku w Szczecinie jego imieniem nazwano ulicę, wcześniej była to Autostrada Poznańska.
Florian Krygier – jest współtwórcą Pogoni , jego struktur, trenerem o największym sukcesie , który sprawił , że Pogoń gra od 1958 roku – z krótkimi przerwami – w I lidze, trenerem który zorganizował systemowe szkolenie młodzieży i już w latach siedemdziesiątych w I drużynie grało 5 wychowanków Pogoni.
Florian Krygier siedzący na trybunie z piłką pod pachą i kapeluszem, który będzie leżał obok niego. Tak ma wyglądać pomnik klubowej legendy, który stanie właśnie na terenie stadionu miejskiego przy Twardowskiego.
DZIĘKUJEMY ZA POGOŃ!
Źródło: własne / Oldboje Pogoni Szczecin -Stowarzyszenie Oldbojów im. Floriana Krygiera.
Komentarze
17 marca urodził się Florian Krygier — Brak komentarzy
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>