Azerska zmora polskich drużyn
Na koniec obozu w tureckim Belek naszą drużynę czeka rywalizacja z Karabachem Agdam. Ten azerski klub to prawdziwa zmora polskich zespołów. W europejskich rozgrywkach nasi najbliżsi przeciwnicy eliminowali w ostatnich latach z dalszych gier Wisłę Kraków, Legię Warszawa, Piasta Gliwice, a także Lecha Poznań.
Karabach Agdam założony został w 1951 roku jako Məhsul (Mehsuł) Ağdam. W rozgrywkach w ZSRR wystartował po raz pierwszy rok później. W 1966 roku dołączył do Azerskiej SRR, a dwa lata później wywalczył jej wicemistrzostwo. Po tym sukcesie działalność klubu została jednak zawieszona aż do 1977 roku. W 1991 roku – po uzyskaniu niepodległości przez Azerbejdżan – drużyna została członkiem ligi azerskiej, a w 1993 roku sięgnęła po pierwsze w historii mistrzostwo swojego kraju.
Karabach już w latach 90. stanowił czołówkę drużyn w państwie położonym na Kaukazie Południowym, ale azerską potęgą jest tak naprawdę od około dekady. Jak wielką niech najlepiej świadczy fakt, że od 2014 roku Czarno-Biało-Granatowi zdobyli aż osiem tytułów Mistrza Azerbejdżanu (najlepsi w lidze nie byli tylko w 2021 roku) i cztery razy sięgali po Puchar Azerbejdżanu. Zespół z Agdam coraz śmielej poczyna również sobie w rozgrywkach europejskich.
Nasi najbliżsi przeciwnicy w sezonie 2017/18 zdołali się zakwalifikować do fazy grupowej Ligi Mistrzów, w której mierzyli się z takimi zespołami jak Chelsea, AS Roma i Atletico Madryt. Od sezonu 2014/15 regularnie, co sezon występują w fazie grupowej Ligi Europy lub Ligi Konferencji Europy.
Jak zaznaczono wyżej, na przestrzeni ostatnich lat zyskali też miano zmory polskich drużyn w europejskich pucharach. Z podopiecznymi Qurbana Qurbanova w Europie nie potrafiła się uporać żadna z naszych ekip, a próbowały aż cztery. W sezonie 2010/11 Karabach ograł w III rundzie el. Ligi Europy w dwumeczu Wisłę Kraków (1:0, 3:2). W sezonie 2013/14 okazał się lepszy w II rundzie el. Ligi Europy od Piasta Gliwice (2:1, 2:2 po dogrywce). W sezonie 2020/21 w IV rundzie el. Ligi Europy pokonał Legię Warszawa (3:0), a w bieżącym sezonie w I rundzie el. Ligi Mistrzów odprawił z kwitkiem Lecha Poznań (0:1, 5:1).
Wspomniany Qurban Qurbanov prowadzi Karabach Agdam od – uwaga – 2008 roku, a więc już blisko 15 lat. To legenda azerskiej piłki, do dziś zawodnik z największą liczbą bramek dla swojego kraju. Przed objęciem ekipy z Agdam przez chwilę prowadził Neftçi PFK. W latach 2017-18 był też selekcjonerem reprezentacji Azerbejdżanu. Łączył wówczas tę funkcję z pracą w Karabachu.
W bieżącym sezonie nasi najbliżsi rywale w 18. kolejkach gier azerskiej Premyer Liqa zgromadzili 50 punktów, a na dorobek ten złożyło się 16 zwycięstw i 2 remisy. Czarno-Biało-Granatowi strzelili przeciwnikom 48 goli, a stracili jedynie 8 bramek.
Karabach swoje mecze na co dzień rozgrywa na mogącej pomieścić 5800 widzów Azərsun Arenie. W europejskich rozgrywkach drużyna gra jednak domowe spotkania na znacznie większych obiektach – Stadionie Olimpijskim w Baku (pojemność 69 870 widzów) oraz Stadionie Republikańskim im. Tofiqa Bəhramova (pojemność 29 858 widzów).
Początek meczu testowego z Karabachem Agdam w środę o g. 15.30. Biuro prasowe klubu planuje przeprowadzić internetową transmisję video z wydarzenia. Link do niej udostępnimy Wam na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych.
Karabach Agdam
Oficjalna nazwa klubu: FK Karabach Agdam
Data założenia: 1 czerwca 1951 roku
Stadion: Azərsun Arena (5800 widzów), Stadion Olimpijski w Baku (69 870 widzów), Stadion Republikański im. Tofiqa Bəhramova (29 858 widzów)
Największe sukcesy:
– 9 tytułów Mistrza Azerbejdżanu,
– 7 Pucharów Azerbejdżanu.
źródło: Pogoń Szczecin SA
Redaktor/ dziennikarz w PortowaDuma.pl
Kibic Pogoni Szczecin, pasjonat piłki nożnej.
Komentarze
Azerska zmora polskich drużyn — Brak komentarzy
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>