Klub odbudowujący pozycję w rumuńskiej piłce
Petrolul Ploiesti będzie ostatecznie rywalem Pogoni Szczecin podczas piątkowego meczu sparingowego w tureckim Belek. Pochylmy się zatem nad sylwetką rumuńskiego zespołu.
“Olejarze”, bo taki przydomek mają nasi najbliżsi przeciwnicy, przed laty stanowili ścisłą czołówkę rumuńskiej piłki ligowej. Zespół powstał w 1924 roku w Bukareszcie jako “Juventus Bukareszt”, w efekcie fuzji dwóch klubów – Triumf Bucureşti i Romcomit Bucureşti.
Już sześć lat po swoich narodzinach dzisiejszy Petrolul święcił Mistrzostwo Rumunii. Żółto-Niebiescy po pierwszy tytuł sięgnęli w sezonie 1929/30, a potem jeszcze trzykrotnie kończyli rozgrywki rumuńskiej ligi na samym szczycie tabeli – w sezonach 1957/58, 1958/59 oraz 1965/66. Trzy razy też zdobyli Puchar Rumunii (w sezonach 1962/63, 1994/95 oraz 2012/13).
Ostatnie lata nie są jednak dla naszych piątkowych przeciwników aż tak udane. W sezonie 2015/16 klub popadł w kłopoty finansowe i musiał ogłosić upadłość. W efekcie został zdegradowany do IV ligi rumuńskiej. Od tamtej pory skrupulatnie, krok po kroku odbudowuje swoją pozycję w kraju. Do najwyższej ligi Żółto-Niebiescy po kilku latach przerwy powrócili dopiero w bieżącym sezonie. Radzą sobie w niej jednak całkiem przyzwoicie – po 21. kolejkach SuperLigi plasują się na 7. pozycji w tabeli (liga rumuńska jest 16-zespołowa) z dorobkiem 30 punktów (bilans bramkowy naszych przeciwników to 21 goli strzelonych i 24 bramki stracone).
Żółto-Niebiescy rozgrywają swoje mecze na Stadionul Ilie Oană, który jest w stanie pomieścić 15 073 widzów (6500 to miejsca stojące). Frekwencja? W bieżących rozgrywkach na meczach domowych Petrolulu pojawiało się średnio 8930 widzów, co należy uznać za wynik zadowalający, biorąc pod uwagę fakt, że nasi piątkowi przeciwnicy dopiero na nowo odbudowują swoją pozycję w rumuńskiej piłce.
Szkoleniowcem Petrolulu jest 49-letni Nicolae Constantin. Trener ten zanim podjął pracę z piłkarzami Żółto-Niebieskich pracował między innymi w roli asystenta w kadrze Rumunii U21, a także prowadził rumuńską Comunę Recea oraz ACSO Filiasi.
Jeśli chodzi o rywalizację w Europie, Petrolul po raz ostatni miał okazję do niej przystępować tuż przed degradacją do IV ligi, a więc w sezonach 2013/14 i 2014/15. I trzeba przyznać, że wówczas “Olejarze” poczynali sobie na europejskim podwórku przyzwoicie. Zarówno w sezonie 2013/14, jak i 2014/15 żegnali się z kwalifikacjami do fazy grupowej Ligi Europy na etapie play-off. Najpierw przegrali z angielską Swensea City (2:1, 1:5), a następnie z chorwackim Dynamem Zagrzeb (1:3, 1:2).
Portowcy w ostatnich latach z Petrolulem nie mierzyli się choćby sparingowo. Miała za to taką szansę w ostatnią środę inna ekipa z naszej ligi – Lechia Gdańsk. Podczas zgrupowania w Turcji gdańszczanie ulegli Rumunom 0:2, a dwie bramki dla naszych jutrzejszych przeciwników zdobył Robert Moldoveanu (49. minuta i 89. minuta).
Ze spotkania z Petrolulem planowana jest internetowa transmisja video. Dołożymy wszelkich starań, by – pomimo utrudnień infrastrukturalnych (m.in. brak trybuny na boisku treningowym) oraz pogodowych (spodziewane opady deszczu) – było możliwe jej przeprowadzenie.
Petrolul Ploiesti
Oficjalna nazwa klubu: Fotbal Club Petrolul Ploiești
Data założenia: 31 grudnia 1924 roku
Stadion: Stadionul Ilie Oană (15 073 miejsc)
Największe sukcesy:
– 4 tytuły Mistrza Rumunii,
– 3 Puchary Rumunii.
źródło: Pogoń Szczecin SA
Redaktor/ dziennikarz w PortowaDuma.pl
Kibic Pogoni Szczecin, pasjonat piłki nożnej.
Komentarze
Klub odbudowujący pozycję w rumuńskiej piłce — Brak komentarzy
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>