Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Szczecińskie uroczystości 1 marca 2021 r. w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowane przez wojewodę zachodniopomorskiego, Oddział IPN w Szczecinie, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Szczecinie, Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie oraz 12. Szczecińską Dywizją Zmechanizowaną rozpoczęły się tradycyjnie od złożenia kwiatów w „Celi Śmierci” na terenie Aresztu Śledczego w Szczecinie.
Miejsce to po II wojnie światowej było więzieniem wykorzystywanym przez komunistyczny aparat represji, gdzie przetrzymywano, torturowano oraz dokonywano mordów sądowych na żołnierzach podziemia niepodległościowego.
Kolejnym elementem obchodów było odsłonięcie muralu „Kaszubska 28” będącego owocem współpracy pomiędzy Oddziałem IPN w Szczecinie a Służbą Więzienną.
Mural „Kaszubska 28” został wykonany przez agencje muralową RedSheels, namalowała go Dorota Borowska. Mural różni się od dotychczasowych form przedstawiających tematykę Żołnierzy Wyklętych. Z jednej strony inspirowany jest malarstwem a dokładnie serią 8 obrazów Andrzeja Wróblewskiego „Rozstrzelanie”, które powstały w 1949 r. poświęconych obrazom wojny i konfrontacji człowieka ze złem historii. Projekt muralu ściśle nawiązuje do czwartego obraz z serii „Rozstrzelanie na ścianie”. Z drugiej strony widzimy autentyczne postacie, namalowane na podstawie ich zdjęć sygnalitycznych. To żołnierze Bojowego Oddziału Armii: Edwarda Kokotko, Waldemar Klimczewski, Edwarda Kosieradzki i Zenon Łozicki. Ci młodzi mężczyźni ginęli rozstrzeliwanie na ścianie w celi śmierci za wolną Polskę. Mural dopełnia wizualizację fragmentu historycznego aresztu karno-śledczego w Szczecinie widzianego z lotu ptaka, a także nazwy organizacji konspiracyjnych, których żołnierze byli więzieni w tym miejscu w latach 1945-1956.
Ostatnim elementem obchodów było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą żołnierzy podziemia niepodległościowego, przetrzymywanych i torturowanych w budynku WUBP/WUdsBP w latach 1945–1956 przed Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie.
Portowa Duma uczestniczyła w obchodach uroczystości i ten dzień w formie fotorelacji możecie zobaczyć.
Fot. Jarosław Koncewicz
Komentarze
Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” — Brak komentarzy
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>