Podsumowanie 21. kolejki PKO BP Ekstraklasy
Pierwszy raz od 9. kolejki większość spotkań padła łupem gości. Przyjezdne drużyny zdobyły pełną pulę w pięciu z dziewięciu spotkań. Dzięki temu w całym sezonie udało im się przekroczyć pułap pięćdziesięciu triumfów.
Niemoc gospodarzy ominęła lidera i wicelidera. W ogóle czołowa “trójka” solidarnie wygrała swoje spotkania w 21. kolejce. W związku z tym w ścisłej czołówce nie doszło do rewolucyjnych zmian. Ten tercet, złożony z Lecha Poznań, Pogoni Szczecin oraz Rakowa Częstochowa, wypracował już sobie przewagę aż 5-9 punktów nad pierwszą drużyną spoza podium aktualnej klasyfikacji. Wiadomo więc, że nikt nie wejdzie między nich przynajmniej po najbliższej serii spotkań. Ścisk za to panuje na samym dole stawki. Trzynastą Wisłę Kraków od siedemnastej Legii Warszawa dzieli pula za jedną wygraną. Ponad “kreskę” po tej kolejce wyszła Warta Poznań kosztem KGHM Zagłębia Lubin. Właśnie Zieloni zanotowali najwyższy awans w klasyfikacji w porównaniu ze stanem sprzed tygodnia – o trzy pozycje.
Czwarty raz w tym sezonie odnotowano rekordowy jak dotąd w tej edycji rozgrywek triumf w rozmiarze 5:0. Drugi raz dokonał tego zaś Lech Poznań. Kolejorz w tak okazałym stosunku rozprawił się z Bruk-Betem Termalica Nieciecza. Dzięki swemu sukcesowi osiągnął identyczny dorobek punktowy po 21 kolejkach co lider z poprzedniej edycji zmagań – Legia Warszawa. Tyle, że wówczas Wojskowi posiadali aż siedem punktów przewagi. Lech nie ma luksusu nawet jednej wpadki, bo już za plecami czyha Pogoń. Kolejorz za to może się pochwalić najlepszym dorobkiem strzeleckim (45 goli, średnio – 2,14/mecz) i bilansem bramkowym (+29) na tym etapie zmagań od Wisły Kraków 2007/2008. Jako pierwszy osiągnął już także dwucyfrowy wynik starć z czystym kontem.TEMP_URL

WYDARZENIA 21. KOLEJKI 2021/2022:
- 5. GOL ADRIANA ŁYSZCZARZA (ŚLĄSK WROCŁAW) JAKO REZERWOWEGO (PIERWSZY ZAWODNIK Z PIĘCIOMA GOLAMI PO WEJŚCIU Z ŁAWKI REZERWOWYCH OD ŁUKASZA ZWOLIŃSKIEGO 2019/2020)
- 3. MECZ Z RZĘDU CRACOVII Z GOLEM STRZELONYM GŁOWĄ
- 1. ZWYCIĘSTWO PGE FKS STALI MIELEC Z WISŁĄ KRAKÓW NA WYJEŹDZIE OD SEZONU 1982/1983
- KONIEC SERII 12 MECZÓW BEZ PORAŻKI RADOMIAKA RADOM
- 7. ZWYCIĘSTWO Z RZĘDU U SIEBIE LECHA POZNAŃ
- 1. PORAŻKI U SIEBIE RADOMIAKA RADOM I WISŁY PŁOCK W TYM SEZONIE
- KAMIL WILCZEK WYŚRUBOWAŁ REKORD W LICZBIE GOLI STRZELONYCH DLA PIASTA GLIWICE W EKSTRAKLASIE (37)
- 10. MECZ Z RZĘDU BEZ PORAŻKI POGONI SZCZECIN
- 1. WYGRANA WARTY POZNAŃ NAD LEGIĄ WARSZAWA NA WYJEŹDZIE OD 1936 ROKU
- 4. Z RZĘDU NIEWYKORZYSTANY RZUT KARNY WARTY POZNAŃ
STATYSTYKI DRUŻYNOWE
Przed tą kolejką były cztery drużyny niepokonane na własnym terenie: Radomiak Radom, Wisła Płock, Pogoń Szczecin, Lech Poznań. Dwie pierwsze twierdze jednak skapitulowały pod naporem przeciwników. Jednocześnie porażki do zera tych dwóch przedstawicieli Mazowsza spowodowały zakończenie najdłuższych dotąd serii ze strzelonym golem w stawce. Zieloni legitymowali się wynikiem 12 meczów z rzędu, u Nafciarzy było to aż 18 kolejnych starć. Osiągnięcie płocczan stanowiło nawet najlepszy rezultat w Ekstraklasie od Rakowa Częstochowa w 2020 roku. Prymat przejął teraz w tej kategorii tercet Lech Poznań, PGE FKS Stal Mielec i Górnik Łęczna (po 8 spotkań). Jednocześnie ekipa z Radomia zakończyła swą rekordową passę bez porażki (także 12 spotkań). Tutaj pierwszeństwo dzierży obecnie Pogoń Szczecin. Raków z kolei jako jedyny z uczestników wygrał trzy poprzednie starcia.
Drżące łydki przed rzutami karnymi? Wydaje się, że ten syndrom dopadł Wartę Poznań oraz Piasta Gliwice. Drużyna z Wielkopolski zmarnowała cztery “jedenastki” z rzędu. Nie udało jej się wykorzystać aż sześć z siedmiu ostatnich takich szans w najwyższej polskiej lidze. U gliwiczan aktualny bilans to cztery pudła na pięć prób. Przez to po raz pierwszy od 3. kolejki nie został strzelony żaden gol z “wapna”. Obu pechowym drużynom nie przeszkodziło to jednak w odniesieniu triumfów. Warciarze pierwszy raz od 1936 roku w ogóle wygrali na wyjeździe z Legią Warszawa.
Zwycięstwa gospodarzy: 3 (łącznie – 88 w sezonie)
Zwycięstwa gości: 5 (łącznie – 51)
Remisy: 1 (łącznie – 49)
Punkty gospodarze vs goście: 10-16
Liczba zawodników: 278
Pierwszy mecz w tym sezonie: 8 zawodników
Debiutanci: 8
Liczba goli: 20 (średnio – 2,22/mecz) | W całym sezonie: 515 (średnio – 2,74/mecz)
Drużyny ze strzelonym golem: 12
Strzelcy goli: 19 + 1 samobój
Dublety: 0
Gole Polaków: 12 (60%)
Pierwsze gole w Ekstraklasie: 2 zawodników
Gole młodzieżowców: 3
Gole zmienników: 3
Strzały/strzały celne: 231/90 (39%)
Gol co: 11,6 strzału (co 4,5 strzału celnego)
Gole oczekiwane: 28,93 (gole rzeczywiste: -8,93)
Największe różnice gole oczekiwane/rzeczywiste: Lech Poznań (+1,24) | Górnik Zabrze (-1,93)
Żółte kartki (dla zawodników): 42
Czerwone kartki (dla zawodników): 2
Spalone: 38
Rzuty rożne: 104
Karne (podyktowane/wykorzystane): 2/0
STATYSTYKI INDYWIDUALNE
Ledwie się rozpoczęło spotkanie Radomiaka Radom z Rakowem Częstochowa, a już sędzia wskazał na środek boiska. Giannis Papanikolau skierował bowiem piłkę do siatki gospodarzy w 13. sekundzie gry! Ostatni raz szybszy gol odnotowano w rywalizacji Wisły Kraków z Podbeskidziem Bielsko-Biała z sezonu 2013/2014, gdy samobójcze trafienie zanotował golkiper Białej Gwiazdy – Michał Miśkiewicz. Zarówno przed ośmiu laty, jak i teraz drużyny te dowiozły jednobramkowe prowadzenie do końca rywalizacji.
Znów PKO Bank Polski Ekstraklasa w sezonie 2021/2022 posiada samodzielnego lidera klasyfikacji strzelców. Mikael Ishak (Lech Poznań) jako pierwszy z zawodników rozpoczął drugą “dziesiątkę” zdobytych bramek. Szwed to trafienie uzyskał po strzale głową. W połowie drogi do “dwucyfrówki” jest z kolei Adrian Łyszczarz, tyle że on wszystkie swoje strzały do siatki przeciwników skierował po wejściu z ławki rezerwowych – co czyni z niego najskuteczniejszego zmiennika od Łukasza Zwolińskiego 2019/2020 (też: 5) – i po 75. minucie. W tej kolejce nikt nie zapisał na swym koncie dubletu. Za to pięciu zawodników trafiało w każdym z dwóch spotkań po przerwie zimowej, wśród nich również dwóch młodzieżowców. Wypadł z tego grona natomiast Mateusz Wdowiak po 4 spotkaniach z rzędu ze zdobyczą bramkową. To na razie najlepsza passa w trwających rozgrywkach. Na przeciwnym krańcu boiska trzeci mecz z rzędu bez straty bramki zanotował Vladan Kovacević. Jeśli uda mu się to też za tydzień, wówczas pobije rekord tego sezonu, obecnie należący do Filipa Majchrowicza (365 minut).
Najstarszy zawodnik: Artur Boruc (Legia Warszawa, 41 lat 358 dni)
Najstarszy zawodnik w wyjściowym składzie: Artur Boruc
Najmłodszy zawodnik: Jakub Antczak (Lech Poznań, 17 lat 289 dni)
Najmłodszy zawodnik w wyjściowym składzie: Miłosz Matysik (Jagiellonia Białystok, 17 lat 294 dni)
Najstarszy debiutant: Jo Santos (Radomiak Radom, 30 lat 318 dni)
Najmłodszy debiutant: Jakub Antczak
Najdłuższa przerwa od poprzedniego meczu w Ekstraklasie: Oliwier Wojciechowski (Jagiellonia Białystok, 197 dni)
Najstarszy strzelec gola: Kamil Wilczek (Piast Gliwice, 34 lata 30 dni)
Najmłodszy strzelec gola: Jakub Kamiński (Lech Poznań, 19 lat 252 dni)
Najdłuższy czas od poprzedniego gola: Kamil Wilczek (Piast Gliwice, 6 lat 270 dni)
Najdłuższa aktualna seria ze strzelonym golem: Wahan Biczachczjan (Pogoń Szczecin), Jakub Kamiński (Lech Poznań), Michał Rakoczy (Cracovia), Grzegorz Tomasiewicz (PGE FKS Stal Mielec), Patryk Szysz (KGHM Zagłębie Lubin) – po 2 mecze z rzędu
Najdłuższa aktualna seria bez straty gola: Vladan Kovacević (Raków Częstochowa) – 277 minut
Najwięcej strzałów oddanych: Lukas Podolski (Górnik Zabrze), Marcel Zylla (Śląsk Wrocław) – po 6
Najwięcej podań: Mattias Johansson (Legia Warszawa) – 92
Najwięcej podań przyjętych: Lindsay Rose (Legia Warszawa) – 71
Najwięcej udanych dryblingów: Patryk Kun (Raków Częstochowa), Ilkay Durmus (Lechia Gdańsk) – po 9
Najwięcej strzałów obronionych: Zlatan Alomerović (Jagiellonia Białystok) – 9
Autor: Wojciech Bajak
Najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). W latach 1927–1939 nosiła nazwę LIGA , a w latach 1948–2008 I LIGA.
Komentarze
Podsumowanie 21. kolejki PKO BP Ekstraklasy — Brak komentarzy
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>