Podsumowanie 22. kolejki PKO BP Ekstraklasy
Aż 27% wszystkich bezbramkowych remisów w sezonie 2021/2022 odnotowano w 22. kolejce. Trzy spotkania zakończyły się właśnie takimi rezultatami. W pozostałych starciach padło 16 goli. Średnia za cały sezon wynosi 2,7 bramki na spotkanie.
Od 7 listopada trwał okres bez żadnego bezbramkowego remisu w PKO Bank Polski Ekstraklasie. Ostatecznie zakończyło się na serii 69 spotkaniach z rzędu, w których padały gole. Finał tej okazałej passy przyniosło pierwsze sobotnie starcie – między Jagiellonią Białystok, a Cracovią. Kilka godzin później identyczny wynik padł też w rywalizacji dwóch ostatnich drużyn w tabeli – Bruk-Betu Termalica Nieciecza i Legii Warszawa, a w poniedziałek również 0:0 figurowało w protokole końcowym meczu Wisła Kraków – Górnik Łęczna. W tej kolejce natomiast, jeśli udawało się wyłonić triumfatora, to spotkania kończyły się rezultatami 3:1 (trzy razy) lub 1:0 (jeden raz).
W poprzedniej kolejce wygrały wszystkie trzy najlepsze drużyny w tabeli, tym razem spośród tego tercetu udała się ta sztuka jedynie Pogoni Szczecin. W ten sposób doszło do pierwszego przewrotu na szczycie od sierpnia. Po osiemnastu kolejkach z rzędu Lech Poznań musiał bowiem ustąpić z pozycji lidera. Prymat objęli w jego miejsce Portowcy. Obie najwyżej sklasyfikowane drużyny są najlepsze pod względem liczby zwycięstw (po 13), ale szczecinianie mają najmniej porażek (2) i to decyduje o ich prowadzeniu. Również pod względem najmniejszej liczby goli straconych udało im się dzięki poprzedniej kolejce zrównać z Kolejorzem (po 17). W przyszłym tygodniu te drużyny zmierzą się w bezpośrednim starciu. Na dole natomiast do strefy spadkowej wrócił Górnik Łęczna. Różnica między 16., a 13. drużyną to tylko dwa punkty. W tym gronie znajduje się KGHM Zagłębie Lubin. Miedziowi jako jedyni w minionej kolejce awansowali o więcej niż jedną lokatę (z 16. na 14.).

WYDARZENIA KOLEJKI:
- KONIEC SERII 69 MECZÓW Z RZĘDU BEZ BEZBRAMKOWEGO REMISU
- KONIEC SERII 4 PORAŻEK Z RZĘDU KGHM ZAGŁĘBIA LUBIN
- 1. ZWYCIĘSTWO POGONI SZCZECIN ZE STALĄ W MIELCU OD 1986 ROKU
- 1. MECZ JAGIELLONII BIAŁYSTOK U SIEBIE W TYM SEZONIE BEZ STRZELONEGO GOLA
- KAMIL WILCZEK (PIAST GLIWICE) – 10. GOL W SWYCH 10 OSTATNICH MECZACH W EKSTRAKLASIE
- LEGIA WARSZAWA PIERWSZY RAZ NIE PRZEGRAŁA Z BRUK-BETEM TERMALICA NIECIECZA NA WYJEŹDZIE
- WYRÓWNANY REKORD NAJWYŻSZEJ PORAŻKI RADOMIAKA RADOM W EKSTRAKLASIE (1:3 Z WARTĄ POZNAŃ)
- 1. REMIS W ZABRZU MIĘDZY GÓRNIKIEM, A RAKOWEM CZĘSTOCHOWA
- KONIEC SERII 5 ZWYCIĘSTW LECHA POZNAŃ NAD LECHIĄ GDAŃSK
- 1. MECZ TRENERA JERZEGO BRZĘCZKA W EKSTRAKLASIE OD 20 MAJA 2018
STATYSTYKI DRUŻYNOWE
Za nowym liderem rozgrywek stoi obecnie seria jedenastu meczów bez porażki, najdłuższa w stawce w tym momencie. W związku z tym Pogoni Szczecin brakuje już tylko jednego spotkania do wyrównania swojego rekordu w historii występów w Ekstraklasie. Tak samo ekipa kierowana przez Kostę Runjaica jako jedyna ma komplet punktów w trzech ostatnich starciach. Najdłuższe serie ze strzelonym golem dzierży zaś aktualnie Górnik Zabrze (9 z rzędu). Po bezbramkowym remisie Jagiellonii Białystok z Cracovią, Duma Podlasia wypadła natomiast z grona ekip z golem strzelonym w każdym spotkaniu u siebie w tym sezonie. Wobec tego już tylko Pogoń i Lechia Gdańsk mogą się pochwalić takim osiągnięciem.
W rywalizacji Warty Poznań z Radomiakiem Radom na prowadzenie wyszli jako pierwsi goście, jednak gospodarze w ciągu ośmiu pierwszych minut drugiej połowy zdobyli trzy bramki! Pierwsze i trzecie trafienie dzieliło tylko siedem minut. Ostatnio krócej zajęło to Pogoni Szczecin przeciwko Wiśle Płock w lutym 2020 roku (5 minut). Było to jednocześnie wyrównanie rekordu najwyższej porażki Radomiaka Radom. Piast Gliwice z kolei odniósł już swój 12. triumf nad Śląskiem Wrocław w historii występów w najwyższej polskiej lidze. Z żadną inną ekipą w Ekstraklasie nie wygrywał częściej.

Zwycięstwa gospodarzy: 3 (łącznie – 91 w sezonie)
Zwycięstwa gości: 2(łącznie – 53)
Remisy: 4 (łącznie – 53)
Punkty gospodarze vs goście: 13-10
Liczba zawodników: 275
Pierwszy mecz w tym sezonie: 10 zawodników
Debiutanci: 6
Liczba goli: 16 (średnio – 1,78/mecz) | W całym sezonie: 531 (średnio – 2,7/mecz)
Drużyny ze strzelonym golem: 10
Strzelcy goli: 12 + 2 samobóje
Dublety: 2
Gole Polaków: 9 (56,3%) + 2 samobóje
Pierwsze gole w Ekstraklasie: 4 zawodników
Gole młodzieżowców: 2
Gole zmienników: 0
Strzały/strzały celne: 219/74 (33,8%)
Gol co: 13,7 strzału (co 4,6 strzału celnego)
Gole oczekiwane: 26,51 (gole rzeczywiste: -10,51)
Największe różnice gole oczekiwane/rzeczywiste: Piast Gliwice (+1,63) | Pogoń Szczecin (-2,08)
Żółte kartki (dla zawodników): 34
Czerwone kartki (dla zawodników): 1
Spalone: 38
Rzuty rożne: 110
Karne (podyktowane/wykorzystane): 2/2
STATYSTYKI INDYWIDUALNE
Znów w PKO Bank Polski Ekstraklasie klasyfikacja najlepszych strzelców ma dwóch liderów. Do Mikaela Ishaka, dzięki skutecznie wykonanemu rzutowi karnemu, doskoczył bowiem znów Ivan Lopez (Raków Częstochowa). Obaj mają teraz już po jedenaście goli. Ten punkt zapewnił Hiszpanowi jednocześnie samodzielną pierwszą pozycję w klasyfikacji kanadyjskiej (17). Wśród asystentów w minionej kolejce umocnił się z kolei na prowadzeniu Damian Kądzior z Piasta Gliwice. Na jego koncie po rywalizacji ze Śląskiem Wrocław znajduje się wszak już osiem takich zagrań.
Tym razem decydujące podanie posłał do Kamila Wilczka. Napastnik z zimną krwią przedryblował bramkarza przeciwnika, a potem posłał piłkę do siatki. Dzięki temu w drugiej kolejce z rzędu wyśrubował indywidualny rekord Piasta Gliwice w liczbie strzelonych goli w Ekstraklasie (38). Przy zsumowaniu jego dorobku z poprzedniego okresu spędzonego najwyższej polskiej lidze, wychodzi z kolei że w tych rozgrywkach zdobył aż dziesięć bramek w swych dziesięciu ostatnich starciach! Był on zarazem najstarszym strzelcem w tej kolejce. Miano najmłodszego przypadło zaś FIlipowi Koperskiemu. Obrońca Lechii Gdańsk jako drugi gracz po Kacprze Kozłowskim w tym sezonie wpisał się na listę strzelców przed 18. urodzinami.

NAJSTARSZY ZAWODNIK: LEANDRO (GÓRNIK ŁĘCZNA, 38 LAT 54 DNI)
NAJSTARSZY ZAWODNIK W WYJŚCIOWYM SKŁADZIE: LEANDRO (GÓRNIK ŁĘCZNA, 38 LAT 54 DNI)
NAJMŁODSZY ZAWODNIK: DARIUSZ STALMACH (16 LAT 74 DNI)
NAJMŁODSZY ZAWODNIK W WYJŚCIOWYM SKŁADZIE: MIŁOSZ MATYSIK (JAGIELLONIA BIAŁYSTOK, 17 LAT 299 DNI)
NAJSTARSZY DEBIUTANT: FRANK CASTANEDA (WARTA POZNAŃ, 27 LAT 218 DNI)
NAJMŁODSZY DEBIUTANT: VETON TUSHA (BRUK-BET TERMALICA NIECIECZA, 19 LAT 52 DNI)
NAJDŁUŻSZA PRZERWA OD POPRZEDNIEGO MECZU W EKSTRAKLASIE: GERSON (GÓRNIK ŁĘCZNA, 3 LATA 356 DNI)
NAJSTARSZY STRZELEC GOLA: KAMIL WILCZEK (PIAST GLIWICE, 34 LATA 36 DNI)
NAJMŁODSZY STRZELEC GOLA: FILIP KOPERSKI (LECHIA GDAŃSK, 17 LAT 362 DNI)
NAJDŁUŻSZY CZAS OD POPRZEDNIEGO GOLA: JAN GRZESIK (WARTA POZNAŃ, 199 DNI)
NAJDŁUŻSZA AKTUALNA SERIA ZE STRZELONYM GOLEM: PIOTR KRAWCZYK (GÓRNIK ZABRZE), KAMIL WILCZEK (PIAST GLIWICE) – PO 2 MECZE Z RZĘDU
NAJDŁUŻSZA AKTUALNA SERIA BEZ STRATY GOLA: KAROL NIEMCZYCKI (CRACOVIA) – 203 MINUTY
NAJWIĘCEJ STRZAŁÓW ODDANYCH: MARTIN DOLEZAL (KGHM ZAGŁĘBIE LUBIN) – 8
NAJWIĘCEJ PODAŃ: DAMIAN DĄBROWSKI (POGOŃ SZCZECIN) – 90
NAJWIĘCEJ PODAŃ PRZYJĘTYCH: DAMIAN DĄBROWSKI (POGOŃ SZCZECIN) – 74
NAJWIĘCEJ UDANYCH DRYBLINGÓW: RAFAŁ WOLSKI (WISŁA PŁOCK) – 8
NAJWIĘCEJ STRZAŁÓW OBRONIONYCH: DUSAN KUCIAK (LECHIA GDAŃSK), DANIEL BIELICA (GÓRNIK ZABRZE), RAFAŁ STRĄCZEK (PGE FKS STAL MIELEC) – PO 7
Najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). W latach 1927–1939 nosiła nazwę LIGA , a w latach 1948–2008 I LIGA.
Komentarze
Podsumowanie 22. kolejki PKO BP Ekstraklasy — Brak komentarzy
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>