Portowcy na Igrzyskach Olimpijskich
W minionym tygodniu zainaugurowane zostały XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie, które tym razem odbywają się w Paryżu. Z tej okazji przypominamy Wam sportowców związanych z Pogonią Szczecin, którzy zdołali wywalczyć olimpijskie medale.
W historii pięciu sportowców związanych z Pogonią Szczecin wywalczyło medale na Igrzyskach Olimpijskich. Trzech z nich sięgało po medale srebrne, a dwóch po brązowe. 3 krążki wywalczyli piłkarze nożni, a jeden medal to dzieło piłkarza ręcznego oraz lekkoatlety. Portowcy wracali z medalami z Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 1964 roku, w Montrealu w 1976 roku oraz w Barcelonie w 1992 roku.
Pierwszym medalistą olimpijskim związanym z Pogonią był lekkoatleta specjalizujący się w sprincie – Wiesław Maniak. Koronną konkurencją Maniaka był bieg na 100 metrów. W finale olimpijskiego biegu podczas IO w Tokio w 1964 roku osiągnął on najlepszy wynik w historii polskiego sprintu, zajmując czwarte miejsce z czasem 10,4 s. Po medal sięgnął jednak ze sztafetą 4x100m (wraz z Andrzejem Zielińskim, Marianem Foikiem i Marianem Dudziakiem). Znakomity bieg z kolegami dał mu srebrny medal olimpijski z czasem 39,3 s (za drużyną USA).
Nasz kolejny medalista olimpijski to piłkarz grający na pozycji obrońcy, Henryk Wawrowski. Zawodnik reprezentujący Dumę Pomorza w latach 1971-1979 był podstawowym defensorem naszej kadry narodowej na turnieju olimpijskim w 1976 roku w Montrealu. Wawrowski wystąpił we wszystkich spotkaniach turnieju olimpijskiego (z Kubą 0:0, Iranem 3:2, Koreą Północną 5:0, Brazylią 2:0 i NRD 1:3) i walnie przyczynił się do wywalczenia dla Polski srebrnego medalu.
Na tych samych Igrzyskach po brązowy medal sięgnął Janusz Brzozowski. Piłkarz ręczny grający na pozycji prawoskrzydłowego wystąpił we wszystkich meczach, jakie biało-czerwoni rozegrali na turnieju (z Węgrami 18:16, Czechosłowacją 21:18 [2 bramki], USA 26:20 [jedna bramka], Tunezją 26:12, Rumunią 15:17 [jedna bramka] i RFN 21:18 [jedna bramka]). Jest wychowankiem Pogoni Szczecin. Dla klubu rozegrał ponad 500 meczów i do 1983 roku pełnił funkcję kapitana naszych szczypiornistów.
W 1992 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie po medale sięgnęli kolejni dwaj piłkarze związani z Pogonią Szczecin – Dariusz Adamczuk i Dariusz Szubert. Obecny dyrektor sportowy naszego klubu występował na pozycji obrońcy. Na turnieju olimpijskim w stolicy Katalonii zagrał w meczach grupowych (z Kuwejtem 2:0, Włochami 3:0 i USA 2:2), ćwierćfinale (z Katarem 2:0) i półfinale (z Australią 6:1 zaliczając 3 asysty). Dwie żółte kartki niestety wyeliminowały go z finału z Hiszpanią (2:3). W Pogoni Szczecin występował w latach 1987-1992, a także w 1995 roku. Łącznie rozegrał dla naszego klubu 150 spotkań we wszystkich rozgrywkach.
Grający na pozycji pomocnika Szubert nie zagrał na IO w Barcelonie żadnego meczu, ale znajdował się w kadrze biało-czerwonych i wraz z Adamczukiem odebrał srebrny medal za udział w imprezie. W Pogoni Szczecin występował w latach 1987-1994, 1999-2001 i 2002-2003. W granatowo-bordowych barwach rozegrał łącznie 222 spotkania.
Należy pamiętać, że w Igrzyskach Olimpijskich w przeszłości wzięło udział także kilku związanych z Pogonią sportowców, którym nie udało się przywieźć z turnieju medalu. Na Igrzyskach Olimpijskich w 1972 roku w Monachium Pogoń Szczecin reprezentował bokser, Krzysztof Pierwieniecki. Na Igrzyskach Olimpijskich w 1980 roku w Moskwie mieliśmy swoich trzech przedstawicieli w żeglarstwie: Jana Bartosika (sternik), Zdzisława Kotlę oraz Jerzego Wujeckiego.
Ze Szczecina wywodziło się również wielu innych znakomitych olimpijczyków, jednak nie wszyscy byli związani z naszym klubem.
źródło i autor: Pogoń Szczecin SA
Morski Klub Sportowy Pogoń Szczecin z siedzibą w Szczecinie, dwukrotny wicemistrz Polski, trzykrotny finalista Pucharu Polski. Założony w 1948 roku. Barwy klubu są granatowo-bordowe, a mecze domowe rozgrywane są na stadionie im. Floriana Krygiera w Szczecinie.
Komentarze
Portowcy na Igrzyskach Olimpijskich — Brak komentarzy
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>