Ryba psuje się od głowy: Tajemnice FIFA
Niebawem rozpocznie się najważniejsze wydarzenie w piłce nożnej – Mistrzostwa Świata w Katarze. Jakże kontrowersyjny rozgłos w tym roku ma owa sportowa impreza. Zanim przedstawię w czym rzecz, zachęcam wszystkich fanów piłki nożnej do obejrzenia serialu “Tajemnice FIFA”.
W przerwie miedzy ekstraklasowymi rundami i na 8 dni przed mundialem to ciekawa propozycja.
9 listopada br. Netflix udostępnił widzom kolejną serialową opowieść, tym razem dokumentalną i zarazem sportową, w której znajdziemy dawkę z klasycznego kryminału, produkcję z motywem śledztwa. Przyglądamy się największej organizacji sportowej na świecie jaką jest FIFA.
Serial pt. Tajemnie FIFA jest amerykańską produkcją, która wytyka błędy i przestępcze zachowania znanej sportowej organizacji.
Dokument przenosi widza do świata sportu, a właściwie piłki nożnej, ujawniając walkę o władzę i politykę globalną jednej z najbardziej znanych organizacji sportowych jaką jest FIFA. Poznajemy kontrowersyjne nagrania dotyczące wyborów gospodarza Mistrzostw Świata w piłce nożnej w roku 2022.
Przedstawia Międzynarodową Federację Piłki Nożnej jako skorumpowaną organizację o mafijnym charakterze. Ujawnione w filmie sekrety są jednak tajemnicą poliszynela.
Rozpoczynający się 20 listopada mundial w Katarze przejdzie do historii jako pierwsze piłkarskie mistrzostwa świata na Bliskim Wschodzie. Impreza wzbudza powszechne kontrowersje, zaskakująca decyzja o przyznaniu przez FIFA Katarowi prawa do organizacji zawodów sprowokowała m.in. postulaty bojkotu imprezy. Skierowała też uwagę opinii publicznej na problem korupcji we współczesnym futbolu i jego coraz ściślejsze powiązania z polityką. Zrealizowany przez uznanego dokumentalistę Daniela Gordona serial Netfliksa “Tajemnice FIFA” przedstawia historię Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej oraz próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak doszło do tego, że najlepsi piłkarze świata na przełomie listopada i grudnia będą rywalizować o Puchar Świata w Katarze.
Aby jednak dokładnie zrozumieć, na czym polega “największy skandal korupcyjny w historii sportu”, musimy cofnąć się kilkadziesiąt lat wstecz – do 1974 roku, kiedy João Havelange zastąpił Stanleya Rousa na stanowisku szefa FIFA. To właśnie za sprawą byłego brazylijskiego olimpijczyka “piłka nożna stała się produktem” a Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej wkroczyła do świata polityki i biznesu.
Grzechem pierworodnym korupcji miał być pierwszy organizowany przez Havelange’a mundial – rozgrywany w 1978 roku w rządzonej przez wojskową dyktaturę Argentynie.
“Nie zmieniłem gospodarza mistrzostw, bo chodziło o sport, nie o politykę. Wszystko było doskonale zorganizowane” – tłumaczył Havelange, dając przykład swemu bliskiemu współpracownikowi, szwajcarskiemu ekonomiście, Seppowi Blatterowi.
To właśnie Blatter odpowiedzialny był za wprowadzenie wielkich pieniędzy do światowego futbolu, kiedy w 1982 roku przed mundialem w Hiszpanii zawarł kontrakty reklamowe m.in. z Coca-Colą i Adidasem. “Tajemnice FIFA” w ciekawy sposób pokazują, jak szef Adidasa Horst Dassler, wpłynął na biznesowy model współczesnego futbolu, wykupując od FIFA prawa marketingowe i umacniając pozycję Seppa Blattera, który w 1998 roku stanął na czele Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej.
FIFA, czyli galeria czarnych charakterów piłkarskiej mafii
Pierwsze dwa odcinki serialu przedstawiają perspektywę historyczną – dowiadujemy się z nich m.in. że wybór organizatora mundialu był zawsze tylko efektem ubocznym walki o władzę wewnątrz FIFA. Poznajemy też najważniejszych graczy tej kryminalnej intrygi – Sepp Blatter nie jest tu jedynym czarnym charakterem. Miłośnikowi futbolu niewiele mówią nazwiska Jacka Warnera, Chucka Blazera czy Mohammeda bin Hammama, a byli to kluczowi rozgrywający futbolowej mafii.
Kolejne dwa odcinki “Tajemnic FIFA” próbują odpowiedzieć na pytanie, jak doszło do tego, że Katar został gospodarzem mundialu 2022, przywołując relacje dziennikarzy oraz osób związanych przez lata z FIFA.
Film rozpoczyna historię od skandalu korupcyjnego z 2015 roku, kiedy prokuratura Stanów Zjednoczonych przedstawiła szereg zarzutów Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej. Kończy zaś informacją o uznaniu FIFA za ofiary korupcji i wypłacie federacji odszkodowania w wysokości ponad 200 milionów dolarów. W międzyczasie co chwila prezentuje wypowiedzi Hassana Al Thawadiego – sekretarza generalnego komitetu organizacyjnego mistrzostw świata w Katarze, który odnosi się do zarzutów o korupcję i łamanie praw człowieka, powtarzając jak mantrę: “To nieprawda”.
Po seansie “Tajemnic FIFA” do publicznej debaty z pewnością wróci temat bojkotu mundialu w Katarze. Każdy z widzów musi samodzielnie zmierzyć się z dylematem futbolowej apostazji i przy okazji zastanowić się, czy podobny pomysł przyszedł mu do głowy już cztery lata temu przed rozpoczęciem mundialu w Rosji (a więc cztery lata po aneksji Krymu).
Hipokryzja weszła na najwyższy level. Jeżeli na szczytach władzy tej organizacji działy się takie rzeczy, to jak jest nieco niżej? Ryba psuje się przecież od głowy.
Zapraszamy do dyskusji.
FIFA (Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej, skrót od fr. Fédération Internationale de Football Association) – międzynarodowa organizacja pozarządowa, zrzeszająca 211 narodowych federacji piłki nożnej: 185 państw, 3 państwa nieuznawane, 9 autonomii i 14 terytoriów zależnych (według stanu na 13 maja 2016). Oprócz reprezentacji w piłce nożnej mężczyzn istnieje jeszcze 178 reprezentacji w piłce nożnej kobiet.
Komentarze
Ryba psuje się od głowy: Tajemnice FIFA — Brak komentarzy
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>