Słowo ciałem się stało. Tak Jens Gustafsson zmienił Pogoń Szczecin
Więcej kontrpressingów i strzałów po wysokich pressingach oraz kontratakach. Szybsze tempo pchania akcji do przodu. Więcej agresji. Mniej dośrodkowań i „czystych strzałów”. Regres w obronie. Przy pomocy danych platformy StatsBomb rozkładamy na czynniki pierwsze Pogoń Szczecin za kadencji Jensa Gustafssona. – czytamy w artykule Mateusza Janiaka z portalu Weszlo.com, który szczegółowo przedstawił różnice w grze Dumy Pomorza od czasu, kiedy jej trenerem jest Jens Gustafsson:
Czerwiec 2022, Hotel Remes w Opalenicy. Rozmawiamy z Jensem Gustafssonem, nowym trenerem Pogoni Szczecin, dla którego obóz w podpoznańskim miasteczku był debiutanckim na stanowisku. Zrobiliśmy research, więc dobrze wiedzieliśmy, jak dużą wagę przykłada do kwestii mentalnych i odpowiedniego zarządzania zespołem, ale byliśmy ciekawi, czego będzie oczekiwał na boisku? Jak zmienią się Portowcy i czy w ogóle, bo może zupełnie nie, nastąpi kontynuacja pomysłów Kosty Runjaica, który przeniósł się do Legii Warszawa? Jaki styl gry mu odpowiada i czy będzie chciał go wdrożyć w drużynie ze Szczecina?
Szwed starannie dobierał słowa, jakby każde kolejne było krokiem na polu minowym i jedna pomyłka mogła skończyć się eksplozją. Ewidentnie nie chciał powiedzieć za dużo, nie zamierzał publicznie zdradzać planów i pewnie też wolał uniknąć przyszłych rozliczeń ze swoich zapowiedzi.
Po wyłączeniu dyktafonu powiedział, że absolutnie nie spodziewał się takiego drążenia o tematy taktyczne, ale udało się kilka konkretów usłyszeć.
– To dobrze, kiedy masz piłkę, bo nie ma jej przeciwnik, więc nie strzeli ci gola. Nie będziemy chcieli tego zgubić. Jednak Pogoń musi grać intensywnie i być mocna fizycznie, bo rywalizuje w fizycznej lidze. Zawodnicy mają duże ambicje i moim zadaniem jest pomóc im je zaspokoić – mówił.
– Intensywnie z piłką czy bez piłki? – drążyliśmy.
– W obu fazach. Myślę, że ludzie będą rozpoznawać styl zespołu z minionych lat, bo nie wierzę, że należy zmieniać kierunek rozwoju, ale dodamy coś nowego. Pogoń była bardzo ofensywną ekipą i takie ekipy lubią mieć futbolówkę przy nodze. A by ją mieć, musisz stosować wysoki pressing. Szczególnie po stratach. By stać się wielką drużyną, musisz grać w najwyższym możliwym tempie. Jak najintensywniej. Zwycięzców większości lig charakteryzuje właśnie intensywność. Tyle mogę powiedzieć – jednak zdradził Gustafsson.
Po ponad roku sprawdzamy, co z tego wyszło i wykorzystując dane z platformy StatsBomb, porównujemy ostatni sezon Runjaica z pierwszym Gustafssona. Tak, robimy to, czego zdaje się obawiał Szwed – rozliczamy z zapowiedzi.
Tak zmienili się Portowcy w poprzednim roku.
KONTRPRESSING
Wysoki pressing po stratach, czyli kontrpressing, który StatsBomb definiuje jako próba odbioru podjęta w ciągu pięciu sekund po stracie – Gustafsson konkretnie zapowiedział, że w tym aspekcie ekipa ze stolicy Pomorza Zachodniego ma być mocna i trzeba mu oddać, że była.
W rozgrywkach 2021/22 – ostatnich w niemal pięcioletniej kadencji Runjaica – granatowo-bordowi plasowali się tuż poniżej ligowej średniej, która wynosiła 32 kontrpressingi na mecz. Zdecydowanie brylował w tym Górnik Zabrze (40), a Portowcy finiszowali na 13. pozycji z 31,38 próby na spotkanie. Kto oglądał Ekstraklasę, zaskoczony nie jest, bo o ile zespół Runjaica często stosował wysoki pressing, o tyle po stratach chętniej przechodził do średniej lub niskiej obrony, a nie momentalnie rzucał się przeciwnikom do gardła, by odzyskać posiadanie.
Gustafsson to zmienił – w sezonie 2022/23 po stratach nikt nie walczył o odbiór tak zaciekle, jak Pogoń. Tym razem to Portowcy byli najlepsi pod względem kontrpressingów (35,26) i to wyraźnie, wykręcając wynik mocno powyżej ligowej średniej (30,22).
TEMPO
Szwed mówił o grze w jak najwyższym możliwym tempie i podkręcenie szybkości również widać w danych StatsBomb.
Po pierwsze, nikt w Ekstraklasie nie oddawał tylu strzałów po wysokich pressingach, czyli maksymalnie w trakcie pięciu sekund od akcji defensywnej na połowie przeciwnika (pressing, odbiór, przechwyt, zablokowane podanie). Ligowa przeciętna to 2,62, rezultat Pogoni – 3,56 – i to progres w stosunku do czasów Runjaica, kiedy w takich sytuacjach notowała 2,97.
Cały artykuł możecie przeczytać klikając tutaj.
źródło: Weszlo.com
Komentarze
Słowo ciałem się stało. Tak Jens Gustafsson zmienił Pogoń Szczecin — Brak komentarzy
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>