Piotr Szumiło: ,,Rozwijanie młodych zawodników daje największą satysfakcję”
– To, co wykonuję na co dzień i co daje mi największą satysfakcję, to rozwijanie i planowanie treningów dla młodych zawodników. – podkreśla trener od przygotowania fizycznego w sztabie Pogoni Szczecin, Piotr Szumiło, z którym zgłębiliśmy tajniki treningu siłowego Portowców.
Piotr Szumiło z Pogonią współpracuje od wielu lat. Od 2018 roku znajduje się w sztabie pierwszego zespołu Dumy Pomorza. Wraz z Rafałem Burytą i Łukaszem Rosińskim tworzy grupę trenerów zajmujących się przygotowaniem motorycznym. – Moim obszarem pracy jest trening siłowy. Pracuję z zawodnikami indywidualnie, rozwijam młodych zawodników, odpowiadam też za zbieranie i kolekcjonowanie obciążeń po treningach. – mówi trener Szumiło. – To, co wykonuję na co dzień i co daje mi największą satysfakcję, to rozwijanie i planowanie treningów dla młodych zawodników. Działamy na zasadzie mikrodozowania. Innymi słowy, po każdym treningu grupa młodych piłkarzy pojawia się na siłowni i tam każdy z nich otrzymuje indywidualny plan do zrealizowania. Plan ten jest mocno spersonalizowany. Jedni zawodnicy potrzebują rozwoju masy mięśniowej, innym brakuje mocy, a jeszcze innym siły. Pracując z nieliczną grupą, jesteśmy w stanie tak ułożyć pracę, aby skupiać się na rozwoju każdego gracza indywidualnie. – mówi trener.
Potrzeby i niedostatki poszczególnych graczy są określane na bazie rozmaitych testów, które wykonywane są dwa razy w ciągu sezonu. – Dysponujemy całym pakietem testów, które z roku na rok powtarzamy, czasem rozszerzamy. To testy wydolnościowe na bieżni mechanicznej, które określają VO2max, czyli pułap tlenowy. Mamy też testy siłowe, z ciężarami na siłowni, takie jak przysiad, podciąganie czy wyciskanie sztangi. Są również testy mocy, które odbywają się na specjalnych platformach, pozwalających nam mierzyć czas kontaktu z podłożem i wysokość skoku. Ponadto przeprowadzamy testy funkcjonalne, które mówią o balansie mięśniowym, zakresach ruchomości w stawach biodrowych, czy też o sile izometrycznej mięśni przywodzących i odwodzących. – tłumaczy trener Szumiło. – Nasze działania konsultujemy oczywiście z trenerami i samymi zawodnikami. – dodaje.
Metody, które stosowane są przez trenerów przygotowania motorycznego Pogoni Szczecin stosują największe europejskie kluby. – Jako trenerzy trzymamy rękę na pulsie. Rozwijamy się i analizujemy to, jak się pracuje w innych klubach. W większości topowych klubów europejskich praca z zawodnikami młodymi wygląda obecnie właśnie w taki sposób. Odchodzi się od modelu jednej czy dwóch dużych jednostek w ciągu tygodnia. Teraz rozkłada się obciążenia na każdy dzień. W efekcie zawodnik nie jest aż tak zmęczony, bo dodanie impulsu codziennie nie powoduje znacznego wzrostu sztywności mięśniowej czy ogólnego zmęczenia. Pozwala to młodym graczom szybciej rozwijać potencjał. – opowiada trener.
Podstawą przy pracy z młodzieżą jest myślenie długofalowe. – Nie boimy się, że Ci młodzi zawodnicy będą być może nieco bardziej zmęczeni niż reszta zespołu. Patrzymy bowiem na ich rozwój długofalowo. Ich czas ma dopiero nadejść, nie chodzi o to, by byli w topowej formie już teraz. Zdajemy sobie sprawę, że trening to jest proces i dajemy im czas, aby zbudowali formę. – podkreśla nasz rozmówca. – Z moich obserwacji wynika, że mniej więcej pół roku po okresie adaptacji, po przyjściu zawodnika z Akademii, widać znaczące efekty, jeśli chodzi o poprawę jego techniki poruszania, generowaną moc czy też formę na boisku.
W ostatnich latach piłka nożna ewoluowała w niezwykle szybki sport. W związku z tym w nowoczesnych klubach, w tym w Pogoni Szczecin, coraz większy nacisk jest kładziony na treningi kognitywne. – Łączymy elementy doskonalące szybkość reakcji i rozwijające percepcję z zadaniami typowo piłkarskimi, takimi jak przyjęcie i zagranie piłki. Zawodnik podczas takiego treningu musi reagować na różne bodźce i wiele razy podejmować decyzje. W długofalowym spojrzeniu przekłada się to na decyzyjność również na boisku. – podsumowuje Piotr Szumiło.
źródło i autor: Pogoń Szczecin SA
Komentarze
Piotr Szumiło: ,,Rozwijanie młodych zawodników daje największą satysfakcję” — Brak komentarzy
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>