Sezon 1948
Dla każdego kibica Pogoni rok 1948 jest symboliczny. Jest to szczeciński „początek wszystkiego”, a sama data wpisała się w historię miasta oraz jego krajobraz (dosłownie).
W dostępnych wspomnieniach i historiach można znaleźć sporo wzmianek o sukcesach w II lidze, pierwszym sezonie w najwyższej klasie rozgrywkowej, czy o początkach występów pod szyldem Pogoni. Warto jednak udać się w podróż do wspomnianego już roku 1948 i szczecińskiej klasy C. Obecnie jest to możliwe głównie dzięki książkom i archiwalnym wydaniom lokalnych gazet.
Pierwsze kroki portowców (…) były bardzo typowe dla rozwoju sportu w pionierskich latach.
Znalazło się kilku byłych działaczy sportowych z okresu przedwojennego. Wokół nich skupili się młodzi, którzy chcieli grać, lub też kiedyś grywali w piłkę nożną. Pierwsze mecze nosiły wszelkie znamiona amatorskich spotkań towarzyskich. Źródło: [1]
Szczecińscy pionierzy sportu chcieli szybko zamienić poczynania amatorskie w profesjonalne. 21 kwietnia 1948 roku zostaje oficjalnie zatwierdzona fuzja klubów Zryw, Kotwica oraz Portowiec i powstaje ZKS Sztorm.
Pierwszymi sekcjami były piłka nożna i boks. Zwłaszcza ta druga dyscyplina cieszyła się ogromną popularnością, a kolumny sportowe gazet były nią wręcz przesiąknięte. Dzięki częstym występom i lokalnym sukcesom nazwa Sztorm szybko zapadła w pamięć szczecińskim kibicom.
Na swoje 5 minut ciężko pracowali również piłkarze, którzy stawiali swoje pierwsze kroki na Jasnych Błoniach. Sparing z ŻKS-em zakończył się okazałym zwycięstwem 7:1.
Towarzyskie spotkanie piłkarskie rozegrane w ub. sobotę na Jasnych Błoniach pomiędzy Sztormem a ŻKS-em zakończyło się zwycięstwem młodej jedenastki Sztormu w stosunku 7:1 (3:1). ŻKS wystąpił w osłabionym składzie. Bramki dla Sztormu zdobyli: Gaczewski 4, Krzyżewski 1, Bartkowiak 1 (z wolnego) i 1 samobójcza, dla ŹKS Morawiec z karnego. Sędziował P. Dixa. Źródło: Kurier Szczeciński 1948.
Kolejnym przeciwnikiem w meczu towarzyskim był lokalny ZKS Drukarz, który stawiał znacznie większy opór i wygrał 2:1. Jak zaznacza sprawozdawca tych zawodów Sztormowi nie pomogły cztery przeprowadzone zmiany.
Działacze klubu (m.in. Lucjan Kosobucki, Feliks Gawroński czy Stanisław Lajpold) prowadzili rozmowy z Michałem Matiasem na temat objęcia posady trenera oraz pracowali nad odpowiednią infrastrukturą.
KS Sztorm przy ZZ Transp. w Szczecinie otrzymał stadion przy ul. Kordeckiego, na którym znajduje się boisko do piłki nożnej, bieżnia, korty tenisowe itd. Stadion jest bardzo zaniedbany i wymaga gruntownej odbudowy. Na ten cel Główny Zarząd oraz Oddział ZZT w Szczecinie przyznał razem 2 i pół miliona złotych. Prace przy remoncie stadionu rozpoczną się już w pierwszej połowie sierpnia. Źródło: Kurier Szczeciński 1948
Piłkarze przygotowywali się do sezonu rozgrywając kolejny mecz towarzyski z ŻKS, w którym ponownie wysoko pokonali swoich przeciwników. Liga miała ruszyć 5 września, a Sztorm postanowił udać się na obóz kondycyjny do Darłowa. Zajęcia były prowadzone pod okiem trenera Kleina (byłego zawodnika Czarnych Lwów).
Po powrocie z obozu szczecinianie rozegrali jeszcze dwa mecze towarzyskie, z Drukarzem (2:2) i Piastem (4:2) oraz brali udział w turnieju o Puchar OZPN.
Po etapie poświęconym wyłącznie meczom towarzyskim Sztorm zaczął rozgrywać spotkania o stawkę w klasie C.
W cyklu rozgrywek o mistrzostwo klasy C w ub. niedzielę rozegrany został mecz piłki nożnej pomiędzy ŻKS I B a ZK Sztorm, który zakończył się zwycięstwem Sztormu w stosunku 5:1.
Wysoka forma wystarczyła na pokonanie zespołu PKS-u (sparing), ale okazała się niewystarczająca na piłkarzy Drukarza, z którymi Sztorm miał wyraźny problem.
Grająca z meczu na mecz lepiej jedenastka szczecińskiego Sztormu pokonała ostatnio w spotkaniu towarzyskim Pocztowy KS (Szczecin) w stosunku 3:1 (3:0). Bramki dla zwycięzców strzelili: Gieczewski, Rączka i Pelegrini.
Jak się okazało rozgrywki C-klasy były krótkim przystankiem w historii Sztormu, który w 1949 roku połączył się z zespołami Drukarza, Pocztowego Klubu Sportowego, Piasta i Cukrownika tworząc KS Związkowiec. Zespół pod nową nazwą wystartował w A-klasie.
Sytuacja zespołów na Ziemiach Odzyskanych nie należała do stabilnych (delikatnie mówiąc), bo już w 1950 roku klub zmienił nazwę na Kolejarz, by w połowie lat 50. zacząć grać już jako Pogoń.
Piłkarze, którzy w roku 1948 rozgrywali mecze na Jasnych Błoniach mogli nie przypuszczać, że staną się częścią bogatej historii, która jest pisana po dziś dzień.
Źródła:
1 – „MKS Pogoń 1948-1978”, M. Czekała, J. Grażewicz, M.Szymczyk, Szczecin 1979.
2 – Kurier Szczeciński 1948
3 – własne
Inne historie możecie przeczytać tutaj
Autor: Tomasz Paczkowski ( https://bramasportowa.blogspot.com/)
Komentarze
Sezon 1948 — Brak komentarzy
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>